- Деталі
-
Категорія: Нормативно-правове забезпечення
-
Опубліковано: Неділя, 10 березня 2013, 19:33
-
Перегляди: 9157
Оцінка ефективності проведення уроку
фізичної культури
На заняттях з фізичної культури рекомендується здійснювати особистісно-орієнтований підхід до навчання учнів за статевими та індивідуальними особливостями фізичного розвитку, а також з урахуванням їхніх потреб і здібностей.
Для оцінки ефективності уроку використовуються хронометражні спостереження, які дозволяють обчислити моторну щільність уроку, та пульсометрію.
Показник моторної (рухової) щільності уроку розраховується за формулою:
МЩУ= сума часу, витр. однією дитиною на виконання різних рухів х 100 % .
45
Так, наприклад, якщо за 45 хв. уроку загальна тривалість занять фізичними вправами однією дитиною становила 30 хв., то МЩУ становитиме: 30 хв. х 100% : 45 хв. = 66%
Показник моторної щільності має становити не менше 60%.
Одночасно з хронометражем складових частин уроку фізичного виховання у 2–3-х учнів різної статі, які обираються об’єктами спостереження за критеріями достатньої активності, дисциплінованості та середньої фізичної підготовленості, проводять пульсометрію. За стандартом підрахунок проводять протягом 10 с.
Пульс вимірюють: до початку занять, після ввідної частини уроку, після проведення загальних вправ, після рухової гри, після заключної частини уроку, через 3-5 хв. після закінчення уроку.
Графічне зображення кривої фізичного навантаження будується з дотриманням таких умов: по осі абсцис (по горизонталі) від вихідної точки відкладають час уроку із зазначенням його частин, по осі ординат (по вертикалі) – пульс за 1 хв., починаючи шкалу осі із вихідної точки «60». За умови правильної побудови уроку фізіологічна крива повинна мати двовершинну (або одновершинну) параболічну форму.
Інтенсивність фізичного навантаження (ЧСС, уд./хв.): до 140 уд./хв. – легке фізичне навантаження; 141 – 160 уд./хв. – середнє фізичне навантаження; більше 160 уд./хв. – значне фізичне навантаження. ЧСС- частота серцевих скорочень.
Під час фізичних вправ слід враховувати основні зовнішні ознаки втоми, які слугують сигналом для відсторонення учнів від навантажень. Зовнішніми ознаками можуть бути: значне почервоніння шкіри, напружений вираз обличчя, виразна пітливість у верхній половині тіла, сильно прискорене, уривчасте дихання через рот, хитання, нетвердий крок, скарги на втому, біль у м’язах, серцебиття, задуху, шум у вухах, запаморочення, розсіяна увага (помилки при виконанні команд, нечітке їх виконання).
У розкладі навчальних занять не рекомендується здвоювати уроки фізичної культури або проводити їх два дні поспіль.
Більшість уроків фізичної культури доцільно проводити на відкритому повітрі за умови, якщо температура повітря не нижче -8°С. Рішення про неможливість проведення занять з фізичної культури на відкритому повітрі у зв'язку з несприятливими погодними умовами виносять учителі фізичної культури (наказ МОН України від 01.06.2010 № 521«Про затвердження Правил безпеки життєдіяльності під час проведення занять з фізичної культури і спорту в загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 9 серпня 2010 р. за № 651/17946).
Відповідно до вимог «Типового положення про навчання з питань охорони праці» в загальноосвітніх навчальних закладах з учнями обов'язково потрібно проводити відповідні інструктажі (вступний, первинний, позаплановий, цільовий) з безпеки життєдіяльності на заняттях з фізичної культури. Про проведення інструктажу робиться запис у відповідних журналах («Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці для учнів» та на сторінці предмету «Фізична культура» у класному журналі).
Варто наголосити, що відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 01.09.2009 № 806 «Про використання навчально-методичної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах» в загальноосвітніх навчальних закладах дозволено використовувати навчальні програми, підручники та навчально-методичні посібники, які мають відповідний гриф Міністерства.
Також зазначаємо, що з 5 класу з 2013/2014 навчального року вивчення фізичної культури розпочнеться за новою программою.