на допомогу вчителю іноземної мови
заходи до Року англійської мови
літературна вітальня
Вітальня
заходи та свята
"Нумо, хлопці!" 2012
"Нумо, хлопці!" 2012 (2)
Педагогічні перлини

Заходи до року англійської мови

news 1447835186_564c3632b543cШановні учні 1-4-х класів та Ваші батьки!

В рамках проведення року англійської мови кафедра іноземної філології школи пропонує вам взяти участь у конкурсі малюнків.

В 2016 році свої ювілеї святкують автори казок, які відомі в усьому світі. Багато з вас навіть не замислюються, в якій країні народився автор вашої улюбленої казки чи улюблений ваш герой.

В цьому році (2016) свої ювілеї святкують англійська письменниця Памела Треверс, яка подарувала світу Мері Поппінс та американський письменник Френк Баум, який відкрив шлях у країну Оз. 145 років виповнюється книжці «Аліса в задзеркаллі» і 90 років всім відомому Вінні- Пуху. Крім того, свій ювілей святкує Волт Дісней, американський художник-мультиплікатор, кінорежисер, актор, сценарист і продюсер, засновник компанії «Walt Disney Productions», яка випустила серед інших і низку мультиплікаційних фільмів, створених за мотивами англійських та американських казок.

Якщо ви читали ці казки чи переглядали фільми та мультики компанії Дісней, що зняті за їх мотивами, намалюйте своїх улюблених героїв і принесіть малюнки до школи. Результати конкурсу будуть опубліковані на сайті школи. Автори найкращих малюнків будуть нагороджуватися під час свята останнього дзвоника.

Просимо малюнки здавати вчителям англійської мови до 30.04.16.

Бажаємо наснаги та успіхів!

Сподіваємося на вашу активність!

Віримо у ваші перемоги!

З повагою вчителі англійської мови

news 1447835186_564c3632b543c

Dear students of the grades 1-4 and your parents!

The School Department of Foreign Languages invites you to participate in a drawing competition.

In the year 2016 that is proclaimed by the President of Ukraine the year of the English Language the authors of fairy tales, which are known throughout the world, celebrate their anniversaries. Most of you probably do not even think where this or that author of your favourite fairy tale or your favorite hero comes from.

This year (2016) an English writer Pamela Travers, who gave the world Mary Poppins, and an American writer Frank Baum, who opened the way to Oz, celebrate their anniversaries. The book "Through the Looking-Glass” turns 145 and well-known Winnie-the-Pooh - 90.

Besides, Walt Disney, an American cartoonist, film-maker, actor, writer and producer, the founder of the company «Walt Disney Productions», which released among others a series of animated films based on British and American tales, celebrates his anniversary.

If you read these stories or watched films and cartoons produced by Disney, which are based on the stories by English and American writers, draw your favourite characters and bring your drawings and paintings to school. The results will be published on the school website. The authors of the best drawings will be awarded during the festival of the last bell.

Bring your drawings and paintings to your teachers of English.

Deadline - 30/04/16.

We wish you inspiration and success!

We hope you’ll be active!

We believe in your victory!

Your teachers of English

Малюнки конкурс

Шановні учні, вчителі, батьки!

Кафедра іноземної філології школи започатковує на сайті школи літературну вітальню. Відвідавши її, ви зможете дізнатися більше про англійських та американських письменників, чиї ювілеї святкуються протягом 2016 року, та про їх твори.

«You can find magic

wherever you look.

Sit back and relax

all you need is a book.»

-         Dr. Seuss

Dear students, teachers and parents!

The School Department of Foreign Languages is opening an online school literary salon. Visiting it, you can learn more about English and American writers whose anniversaries are celebrated during 2016 and their works.

«You can find magic

wherever you look.

Sit back and relax

all you need is a book. »

- Dr. Seuss

-On January 12 the literary world celebrated the anniversary of a famous American writer Jack London. By age 30 London was internationally famous for his books Call of the Wild (1903), The Sea Wolf (1904) and other literary and journalistic accomplishments.  Though he wrote passionately about the great questions of life and death and the struggle to survive with dignity and integrity, he also sought peace and quiet inspiration. His stories of high adventure were based on his own experiences at sea, in the Yukon Territory, and in the fields and factories of California. His writings appealed to millions worldwide.

To learn more about Jack London’s life and work turn to

to read his books go

Dear students of the grades 8, 9!

The School Department of Foreign Languages invites you to participate in a poetic competition. We actually would like you to write not the ordinary poems but limericks which are believed to have originated in Great Britain. You can choose any topic for your limerick.

To learn more about this form of poetry refer to

Bring your poems to school and handle them to your teachers of English. The results will be published on the school website. The authors of the best limericks will be awarded during the festival of the last bell.

Deadline - 30/04/16.

We wish you inspiration and success!

We hope you’ll be active!

We believe in your victory!

Your teachers of English

Summer Camp 2016

09cmQ4nLo5s

54.234.233.48